Svijet
367

Na misi u londonskoj opatiji počast žrtvama Srebrenice odali Cameron, Ashdown, Izetbegović...

Klix.ba
U opatiji Westminster Abbey u Londonu misom je odata počast žrtvama genocida u Srebrenici, najvećeg masakra u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, javlja BBC.

Na misi je govorila Munira Subašić, predsjednica udruženja Majke Srebrenice, prisjećajući se tragedije koja se dogodila prije dvadeset godina.

"Iako je prošlo čak dvadeset godina od ovog nehumanog zvjerstva, neke majke još uvijek traže kosti svoje djece. To je danas naš život - naš najveći problem i naša misija", kazala je Subašić.

U izjavi za BBC je dodala kako je osamnaest godina nakon genocida pronašla samo dvije kosti svog sina i pokopala ih.

"Obraćam se svim dobrim ljudima da stvari popravimo dok to još možemo, da kriminalce dovedemo pred sud i pravdu i imenujemo ih kao ratne zločince, baš kao što su naša djeca imenovana kao njihove žrtve", poručila je Munira Subašić.

Jedan od preživjelih, Nedžad Avdić za BBC je ispričao kako je bio upucan i ostavljen da leži među mrtvim tijelima.

"Kad su završili sa pucanjem, molio sam se da umrem jer je bilo nepodnošljivo. Čekao sam na smrt. Primijetio sam kako se neko pored mene miče i pitao sam ga je li živ. Za deset minuta bili smo u žbunju", ispričao je Avdić.

Nedžad Avdić
Nedžad Avdić

London je, u organizaciji udruženja Remembering Srebrenica posjetio i Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH kojeg je primio premijer Velike Britanije David Cameron.

"Dvadeseta godišnjica genocida u Srebrenici je trenutak sjećanja na hiljade ljudi koji su izgubili živote, sjećanja na njihove porodice i agoniju koju majke Srebrenice proživljavaju svaki dan, i koja vremenom ne prolazi. Moramo ostati ustrajni u tome da ne dopustimo sa se genocid ponovi ikad više u budućnosti", kazao je Cameron.

BBC podsjeća da se general Mladić, koji je upravljao vojskom za vrijeme masakra, skrivao pod lažnim imenom 16 godina prije nego je uhapšen 2011. godine u sjevernoj Srbiji.

Njemu se još uvijek sudi za ratne zločine u Hagu.

Munira Subašić
Munira Subašić

"Da li kroz grešku, pogrešnu interpretaciju ili nemogućnost da shvatimo, stajali smo sa strane u trenutku kad to nismo trebali raditi. Iz tog razloga bismo se trebali sjećati Srebrenice, ne samo kako bismo bili svjedoci onih koji su patili, nego kako bismo to uzeli kao upozorenje na to šta se dogodi kada okrenemo leđa", kazao je Paddy Ashdown koji je 2002. godine postavio visoki predstavnik BiH.

Širom Velike Britanije organizuje se oko stotinu događaja u znak sjećanja na genocid u Srebrenici, a premijer Velike Britanije David Cameron i tamošnja vlada osigurali su dodatnih 1,7 miliona eura novčane podrške manifestaciji