Ekološki prihvatljivo
12

Misteriozno kraljevstvo u Himalajima već godinama u tajnosti "rudari" kriptovalute

F. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Butan, južnoazijsko kraljevstvo smješteno u planinama Himalaja, nedavno je otkrilo tajnu koja je zaprepastila međunarodno finansijsko tržište: zemlja je godinama tiho rudarila kriptovalute, a da nikome nije rekla, uključujući i vlastite građane.

Južnoazijsko kraljevstvo se nada da će postati druga zemlja na svijetu koja će upravljati svojim državnim kripto rudnikom.

Još više zapanjujuće otkriće bilo je da je zemlja uspjela rudariti kriptovalute na održiv način u usporedbi s uobičajenim metodama koje su bile naširoko kritizirane zbog velikih količina potrebne električne energije.

Butan je uspio rudariti za tokene koristeći svoje goleme zalihe hidroelektrične energije, obnovljivi izvor energije koji se uglavnom može smatrati "zelenim".

Butan ima obilje hidroelektrične energije, oblika obnovljive energije koji koristi snagu vode koja se kreće za proizvodnju električne energije, zahvaljujući drevnim ledenjacima koji napajaju mnoge rijeke koje teku zemljom.

Energija proizvedena hidroelektričnom energijom trenutno opskrbljuje domove većine od 777.000 stanovnika zemlje i predstavlja 30 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.

Ali nedavno otkrivena tajna Butana pokazuje da je zemlja također koristila ovaj golemi resurs za još jednu svrhu koja bi mogla potaknuti i održati njenu ekonomiju u budućnosti: stvaranje vlastitih kripto rudnika.

Butan nije jedini koji se kladi na kriptovalute za svoju budućnost. Srednjoamerička država El Salvador trenutno je jedina zemlja na svijetu koja upravlja državnim kripto rudnicima.

Sa svojom malom veličinom i ograničenim resursima, zeleno kripto rudarenje moglo bi biti rješenje za ekonosmu nezavisnost Butana, zemlje koja se godinama bori da uspostavi svoju samodostatnost.

Butan ima prednost svojih resursa i okoliša što zemlju čini idealnim prostorom za operacije rudarenja digitalne imovine.

Hidroelektrična energija je jeftina, a planine u zemlji, budući da su tako visoke, pružaju savršeno okruženje za hlađenje grijanih računala koja su zauzeta rudarenjem Bitcoina. Kripto rudnici u zemlji mogli bi, barem na papiru, imati malo ili nimalo ugljičnog otiska.